W semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 Centrum Językowe zainicjowało bezpłatny, 30-godzinny kurs języka angielskiego skierowany do słuchaczek Akademii Młodych Serc (AMS). Zajęcia rozpoczęły się 4 marca, a ich uroczyste zakończenie nastąpiło 10 czerwca. Podstawę programową stanowił podręcznik Angielski dla seniorów, wzbogacany starannie dobranymi materiałami autorskimi przygotowanymi przez prowadzących. Kurs prowadzony był rotacyjnie przez zespół ośmiu zaangażowanych lektorów: mgr Danutę Rydzak, mgr Bogusławę Kowalczyk, mgr Katarzynę Borysiuk, dr Jolantę Jankowską, dr hab. Małgorzatę Haładewicz-Grzelak, mgr Miłosławę Sokołowską, mgr Tamarę Pochopin oraz dr Beatę Świerczewską.
5 czerwca 2025 roku w Centrum Językowym Politechniki Opolskiej gościliśmy czteroosobową delegację z Hotelová Śkola Vincenze Priessnitze a Obchodní Akademie z Jeseníka. Wizyta ta była kolejnym krokiem w naszej współpracy, którą zainicjowałam w marcu podczas mojego wyjazdu do Czech. Wtedy też odwiedziłam szkołę w Jeseníku, prezentując uczniom Polskę, Opole i naszą uczelnię. Miałam również okazję zwiedzić placówkę, w tym działającą na jej terenie kawiarnię, w której uczniowie odbywają praktyki zawodowe. To miejsce zrobiło na mnie duże wrażenie – zarówno pod względem atmosfery, jak i jakości serwowanej kawy.
W skład czeskiej delegacji weszli: dyrektor szkoły mgr Kamil Hégr oraz nauczyciele języków obcych: mgr Ivo Šimek i mgr Silvie Bednarská oraz Bailey Price – nauczycielka z USA odbywająca aktualnie staż w Jeseníku. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej rozmowy przy kawie i cieście. Pozwoliło nam to lepiej się poznać i omówić możliwe kierunki dalszej współpracy.
Dlaczego warto startować w olimpiadzie języka niemieckiego?
22.05.2025 roku odbył się w Centrum Językowym I Etap XX Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych. Organizatorem wydarzenia jest Sekcja Języka Niemieckiego Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Konkurs przebiega dwuetapowo: eliminacje ogólnopolskie w formie sprawdzianu pisemnego oraz część finałowa, która składa się z testu i prezentacji.
Uczestnikami mogą być wyłącznie studenci kierunków technicznych studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uzyskujący tytuł inżyniera. Celem Olimpiady jest sprawdzenie znajomości języka niemieckiego ogólnego na poziomie B1+ według Europejskiego Opisu Biegłości Językowej zalecanego przez Radę Europy, słownictwa technicznego oraz wiedzy z zakresu kultury oraz zwyczajów krajów niemieckojęzycznych. 90-minutowy test eliminacyjny w I etapie składa się z siedmiu zadań obejmujących między innymi rozumienie tekstu pisanego, zagadnienia gramatyczno-leksykalne w kontekście technicznym oraz wiedza o krajach niemieckiego obszaru językowego, tzn. Austrii, Republiki Federalnej Niemiec i Szwajcarii . W tym roku przystąpiło do niego siedmiu studentów naszej Uczelni.
Za nami finał XXVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych, stanowiący wyjątkowe podsumowanie znakomitej rywalizacji. Eliminacje pisemne odbyły się 24 stycznia 2025 r. w macierzystych uczelniach, natomiast etap II, przeprowadzony 16 maja 2025 r. w Politechnice Poznańskiej, obejmował część pisemną oraz prezentacje multimedialne. Spośród 600 uczestników z 15 uczelni do kolejnego etapu awansowało 73 osoby, w tym studenci naszej uczelni – pan Michał Duszak (Informatyka) oraz pan Adam Nolte (Elektrotechnika II st.).
ZAPISY NA LEKTORATY Z JĘZYKÓW OBCYCH NA ROK AKADEMICKI 2025/2026
!Dotyczy studentów studiów: stacjonarnych i niestacjonarnych, I oraz II stopnia, jednolitych magisterskich, rozpoczynających lektorat w semestrze zimowym 2025/2026r.!
Zapisy odbędą się w terminie 22.05.2025 – 02.06.2025 i mają na celu zebranie preferencji studentów uczelni, czyli ustalenie na lektorat z którego z języków student chce docelowo uczęszczać, w kolejnym roku akademickim.
UWAGA: Wybór dokonany w trakcie zapisów jest ostateczny. Studenci, którzy nie dokonają wyboru języka, zostaną dopisani do języków automatycznie bez uwzględniania swoich preferencji.
!Zapisy odbywają się w formie elektronicznej w systemie USOSweb
(sekcja „Kalendarz rejestracji”)!
Na stronie Centrum Językowego, w zakładce „Informacje dla studentów I roku” https://cj.po.edu.pl/index.php/student/informacje-dla-studentow-i-roku udostępnione zostały testy diagnostyczne, żeby ułatwić określenie aktualnego poziomu i zaawansowania językowego. Przed dokonaniem zapisu na lektoraty z języka, zaleca się zapoznanie z testami, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
STUDIA I STOPNIA Z PODZIAŁEM NA KIERUNKI
!ważne: zapisów dokonuje obecny I rok studiów na lektorat z języka, który rozpocznie się na II roku!
Do wyboru mamy obowiązujące rodzaje i poziomy języka:
zaś samego wyboru dokonują studenci z poniższych wydziałów, kierunków i semestrów:
10 maja 2025 roku odbył się w Centrum Językowym kolejny egzamin próbny z języka polskiego jako obcego na poziomie biegłości C1 dla studentów zagranicznych Politechniki Opolskiej. Wzięło w nim udział 26 studentów z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Konga. którzy na naszej uczelni odbywają studia w języku polskim.
Przed przystąpieniem do egzaminu jego uczestnicy zapoznali się z prezentacją o polskich egzaminach certyfikatowych organizowanych przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Dowiedzieli się z niej m.in. jakie są wymagania na poziomie C1 i sprawy formalne związane z rejestracją, jaka jest struktura egzaminu i jak się do niego najlepiej przygotować, jaki jest cel i przebieg egzaminu próbnego.
W czasie próbnej sesji egzaminacyjnej studenci rozwiązywali testy stanowiące skróconą symulację oryginalnego egzaminu certyfikatowego. Po jego zakończeniu każdy uczestnik otrzymał raport z wynikami uzyskanymi w poszczególnych modułach. Ich dokładna analiza umożliwia przyjęcie najbardziej skutecznej strategii dalszej nauki. W przypadku poziomu C1 próg zaliczeniowy wyznaczony jest na osiągnięcie co najmniej 60% punktów z każdej części. Przedmiotem oceny są standardowe elementy występujące także na egzaminach certyfikatowych z innych języków: rozumienie ze słuchu, poprawność gramatyczna, rozumienie tekstów pisanych, pisanie i mówienie.
Zapraszamy studentów zagranicznych naszej uczelni odbywających studia w języku polskim na sprawdzenie swoich umiejętności na egzaminie próbnym PL-C1.
Uzyskanie certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej C1 umożliwia cudzoziemcowi ubieganie się o zwolnienie z opłat za studia.
Termin: 10.05.2025 (sobota) godz. 14.00-16.00
Miejsce: Centrum Językowe Politechniki Opolskiej, sala P6-103, ul. Prószkowska 76, budynek 6
Mail zgłoszeniowy należy wysłać na adres: b.kubiak@po.edu.pl, podając imię i nazwisko, rok, kierunek i stopień studiów.
Liczba miejsc ograniczona (28), o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
28.03.2025 roku odbył się w Centrum Językowym II Etap VII Konkursu Wiedzy o Polsce dla studentów zagranicznych Politechniki Opolskiej, którzy odbywają studia w języku polskim. W I Etapie 13.12.2024 roku uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się ze 100 pytań dotyczących różnych aspektów realioznawstwa polskiego. Z 30 osób biorących w nim udział do finału zakwalifikowało się wówczas 10 studentów, z których 8 zdecydowało się przystąpić do dalszej rywalizacji. Polegała ona na przedstawieniu 10-minutowej prezentacji interkulturowej na temat Moje polskie niespodzianki. Co najbardziej zaskoczyło Cię w Polsce? Uczestników powitała Pani Dyrektor Centrum Językowego, dr Beata Świerczewska, która podkreśliła, że samo dotarcie do finału Konkursu i udział w nim jest już wielkim osiągnięciem. Wystąpienia oceniała komisja w składzie: dr Jolanta Jankowska, mgr Ewa Kowalczyk i dr Bogusław Kubiak. Przy ich ocenie brane były pod uwagę następujące kryteria: treść, struktura, język, estetyka i kreatywność.
28 lutego 2025 r. w budynku dydaktycznym „Łącznik” Politechniki Opolskiej odbył się I etap V Konkursu Języka Angielskiego zElementami Języka Specjalistycznego z Ekonomii i Zarządzania. Wydarzenie, organizowane przez Centrum Językowe Politechniki Opolskiej we współpracy z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania, przyciągnęło utalentowanych uczniów z Opola i Kędzierzyna-Koźla.
W rywalizacji wzięło udział 11 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadpodstawowe. Po zakończeniu części testowej, w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat oferty edukacyjnej Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Pani prodziekan ds. organizacyjnych, dr inż. Małgorzata Adamska, szczegółowo omówiła możliwości rozwoju oraz korzyści płynące ze studiowania na kierunkach prowadzonych przez Wydział.
UWAGA !
Szansa na bezpłatne sprawdzenie swoich umiejętności.
Bezpłatny egzamin próbny w dniu:
03.04.2025 First Cerificate (FCE) – godz. 12:00 do 13:15,
sala P6-15 parter
03.04.2025 Advanced (CAE) – godz. 13:30 do 15:00,
sala P6-15 parter
Egzaminy Cambridge są WAŻNE BEZTERMINOWO.
Są odpowiednikiem egzaminów państwowych.
Umożliwiają znalezienie pracy w środowisku
międzynarodowym.
Zapisy e-mailem do 31.03.2025
Kontakt:
mgr Miłosława Sokołowska (CJ),
e-mail: m.sokolowska@po.edu.pl
CJ, ul. Prószkowska 76, budynek 6, pokój 17
Obowiązkowe zapisy na lektoraty z języków obcych
Dotyczy studentów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia rozpoczynających lektorat
w semestrze letnim 2024/2025r.
Zgodnie z Regulaminem Studiów obowiązują następujące zasady zapisów na lektoraty z języków obcych.
Zapisy są dwu etapowe. I etap, który odbył się w semestrze zimowym 2024/2025, miał na celu zebranie preferencji studentów, czyli ustalenie na lektorat z jakiego języka student chce uczęszczać.
UWAGA: Wybór dokonany w I etapie zapisów jest ostateczny i obowiązujący w II etapie. Studenci, którzy nie dokonają wyboru na lektorat w tym etapie, zostaną dopisani do języków automatycznie bez uwzględniania preferencji.
II etap odbędzie się 19 - 20 lutego 2025 r., studenci dokonują wyborów konkretnych grup zajęciowych (dzień, godzina) w ramach wybranego wcześniej języka.
UWAGA: Studenci, którzy nie dokonają zapisu na lektorat w II etapie, zostaną dopisani do grup,
w których zostaną wolne miejsca, losowo, bez uwzględniania preferencji.
Oba etapy odbywają się elektronicznie w systemie USOSWeb (sekcja „Kalendarz rejestracji”).
Niniejszym zapraszamy do wzięcia udziału w V Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów szkół średnich. Tegoroczny konkurs skupia się wokół słownictwa specjalistycznego z zakresu ekonomii i zarządzania. Szczegóły dotyczące konkursu i jego organizacji znajdują się w załączonym Regulaminie V Konkursu Języka Angielskiego.
Po wyłonieniu 3 najlepszych drużyn odbędzie się II etap w dniu 28.03.2025 również o 12.00 ale tym razem zapraszamy do Centrum Językowego PO przy ul. Prószkowskiej 76, budynek P-6.
Pierwszy etap XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych został zorganizowany 24 stycznia 2025 roku pod patronatem Centrum Językowego Politechniki Opolskiej. Wydarzenie, które corocznie odbywa się dzięki inicjatywie Politechniki Poznańskiej, zgromadziło 30 zgłoszonych uczestników, spośród których 26 przystąpiło do eliminacji.
Po raz pierwszy w historii naszego Centrum Językowego tak liczna grupa studentów Politechniki Opolskiej – obejmująca studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktorskich – wzięła udział w Olimpiadzie.
Skład komisji
Komisja oceniająca pracowała pod przewodnictwem mgr Joanny Tokarskiej-Kozłowskiej, pełniącej funkcję koordynatora Olimpiady z ramienia Politechniki Opolskiej. W skład komisji wchodziły również:
Wysoki poziom i zainteresowanie
Z przyjemnością odnotowujemy, że tegoroczna edycja Olimpiady spotkała się z wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród studentów. Udział w wydarzeniu umożliwia uczestnikom sprawdzenie swoich umiejętności językowych na poziomie C1/C2.
13.12.2024 roku odbył się w Centrum Językowym I Etap VII Konkursu Wiedzy o Polsce, który umożliwia studentom zagranicznym odbywającym na Politechnice Opolskiej studia w języku polskim sprawdzenie swoich wiadomości o naszym kraju w formie zabawy i rywalizacji zarazem. W tym roku przystąpiło do niego 30 osób z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się ze 100 pytań podzielonych na 10 kategorii tematycznych. Dotyczyły one takich zagadnień jak: miasta, województwa, literatura, historia, nobliści, pieśni patriotyczne, uzdrowiska, szkoły, sąsiedzi Polski oraz relacje rodzinne.
Informujemy o trwającym naborze do kolejnej, XXI edycji dokształcających kursów językowych prowadzonych przez Centrum Językowe Politechniki Opolskiej.
Proponujemy kursy języka angielskiego na zróżnicowanych poziomach zaawansowania, języka hiszpańskiego, języka polskiego dla obcokrajowców oraz języka rosyjskiego.
Nowa formuła przewiduje 45 godzin kursu realizowanych od listopada 2024 do czerwca 2025 w grupach liczących od 8 do 10 osób w ujednoliconej cenie niezależnej od liczby kursantów.
Pełna oferta dostępna jest w treści zakładki: "Kursy" --> "Oferta"
Rejestracji dokonać można do dnia 31.10.2024 poprzez system rekrutacyjny IRK: https://irk.po.edu.pl/pl/offer/ZAP_K_2024/
Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów zagranicznych naszej Uczelni odbywających studia w języku polskim do udziału w kolejnej edycji Konkursu Wiedzy o Polsce, którego I etap odbędzie się 13.12.2024 roku o godz. 16.00 w Centrum Językowym PO w sali P6-20.
Konkurs stanowi doskonałą możliwość sprawdzenia swoich aktualnych wiadomości o naszym kraju, a na laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci tabletów.
Szczegółowe informacje na temat VII Konkursu Wiedzy o Polsce znaleźć można na stronie naszego Centrum w zakładce Konkursy.
W celu udziału w konkursie należy wypełnić i przesłać pod wskazany adres załączony formularz zgłoszeniowy do 10.12.2024 roku.
Szanowni Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia rozpoczynających lektorat w semestrze zimowym 2024/2025r.
Przypominamy o II etapie zapisów na lektoraty, który odbędzie się od 25 do 26 września 2024 r. kiedy to dokonacie wyboru konkretnych grup zajęciowych (dzień, godzina) w ramach wybranego wcześniej języka.
UWAGA: Studenci, którzy nie dokonają zapisu na lektorat w II etapie, dopisani będą do grup, w których zostaną wolne miejsca, losowo, bez uwzględniania preferencji.
Oba etapy odbywają się elektronicznie w systemie USOSWeb (sekcja „Kalendarz rejestracji”).
Minął kolejny rok działalności Językowego Klubu Dyskusyjnego, który w tym roku skupiał wokół siebie głównie studentów z Europy Wschodniej oraz Libanu. Ideą Klubu jest przede wszystkim tworzenie przestrzeni akceptacji, otwartości i zrozumienia zanurzonej w materii języka – w zależności od potrzeb – polskiego lub angielskiego. Spotkania klubowe odbywały się na poddaszu Centrum Językowego, w chillout roomie, miejscu dedykowanemu studentom - nie tylko uczestnikom cotygodniowych spotkań dyskusyjnych, ale wszystkim bez wyjątku.
Pod względem terminu wyjazd do Rijeki w ramach programu Erasmus ułożył mi się idealnie. Pobyt na tamtejszej uczelni zaplanowany miałam na drugi tydzień maja (od 6.05. do 10.05.), a ponieważ poprzedzał go długi weekend majowy, mogłam wyjechać w podróż znacznie wcześniej. I tak zrobiłam. Wyruszyłam 1 maja przez Węgry, gdzie zarezerwowałam dwie noce, by nacieszyć się rozkwitem wiosny nad Balatonem, odpocząć i zanurzyć się w smakach węgierskiej kuchni pachnącej wędzoną papryką i cebulą. Kolejny przystanek nie był już tak aromatyczny, ale bardzo pouczający i rozkosznie męczący.