10 maja 2025 roku odbył się w Centrum Językowym kolejny egzamin próbny z języka polskiego jako obcego na poziomie biegłości C1 dla studentów zagranicznych Politechniki Opolskiej. Wzięło w nim udział 26 studentów z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Konga. którzy na naszej uczelni odbywają studia w języku polskim.
Przed przystąpieniem do egzaminu jego uczestnicy zapoznali się z prezentacją o polskich egzaminach certyfikatowych organizowanych przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Dowiedzieli się z niej m.in. jakie są wymagania na poziomie C1 i sprawy formalne związane z rejestracją, jaka jest struktura egzaminu i jak się do niego najlepiej przygotować, jaki jest cel i przebieg egzaminu próbnego.
W czasie próbnej sesji egzaminacyjnej studenci rozwiązywali testy stanowiące skróconą symulację oryginalnego egzaminu certyfikatowego. Po jego zakończeniu każdy uczestnik otrzymał raport z wynikami uzyskanymi w poszczególnych modułach. Ich dokładna analiza umożliwia przyjęcie najbardziej skutecznej strategii dalszej nauki. W przypadku poziomu C1 próg zaliczeniowy wyznaczony jest na osiągnięcie co najmniej 60% punktów z każdej części. Przedmiotem oceny są standardowe elementy występujące także na egzaminach certyfikatowych z innych języków: rozumienie ze słuchu, poprawność gramatyczna, rozumienie tekstów pisanych, pisanie i mówienie.
Certyfikat z języka polskiego jako obcego wydawany jest bezterminowo i stanowi jedyny oficjalny dokument państwowy poświadczający odpowiedni poziom jego biegłości. Przydatny jest przy staraniu się o polskie obywatelstwo (na podstawie Ustawy o obywatelstwie polskim z 15 sierpnia 2012 roku), przy ubieganiu się przez cudzoziemców o pracę w Polsce, np. w służbie zdrowia czy służbie cywilnej. Posiadanie certyfikatu na poziomie co najmniej B2 umożliwia kandydatom zagranicznym podjęcie w naszym kraju studiów w języku polskim. Uzyskanie certyfikatu na poziomie co najmniej C1 uprawnia natomiast do ubiegania się o zwolnienie z opłat za studia (Dz.U. 2023 poz. 742, art. 324).
Polskie egzaminy certyfikatowe są organizowane od 2004 roku i opierają się na jednolitych europejskich standardach wymagań zgodnych z zaleceniami Rady Europy Unii Europejskiej. Mogą przystąpić do nich wszyscy cudzoziemcy oraz obywatele polscy na stałe zamieszkali za granicą, zainteresowani oficjalnym udokumentowaniem stopnia swojej biegłości w języku polskim. Dokładne informacje o polskich egzaminach certyfikatowych (terminy, ceny, ośrodki egzaminacyjne, materiały do przygotowania itp.) można znaleźć na stronie: https://certyfikatpolski.pl/
Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy warto zdawać językowe egzaminy próbne, to odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Nasze bezpłatne egzaminy próbne pozwalają skutecznie zdiagnozować umiejętności w kontekście ściśle określonych wymogów, są więc naprawdę bardzo dobrym sposobem, żeby zmotywować się do dalszej pracy, podsumować i ocenić dotychczasowe wysiłki w opanowaniu języka. Pozwalają także oswoić się z niemałym przecież stresem i poznać skomplikowane procedury egzaminacyjne. Nie ma lepszej metody na przekonanie się, czy jesteśmy gotowi wnieść wysoką opłatę i przystąpić już do najbliżej sesji egzaminacyjnej, czy też może jednak lepiej trochę poczekać i podejść do egzaminu nieco później.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej sesji egzaminu próbnego PL-C1. Na kolejne sprawdzenie swojej biegłości w języku polskim na tym poziomie zaawansowania zapraszamy w przyszłym roku.
Przygotował:
dr Bogusław Kubiak